Přejít na obsah

🎉 Získejte výhodné balení difuzéru a esenciálního oleje.

Země/oblast

Nákupní košík
Lékařka radí: Teploty u dětí a jak mohou pomoci esenciální oleje?

Lékařka radí: Teploty u dětí a jak mohou pomoci esenciální oleje?

Paní doktorko, my máme zase teploty…

Na začátek všeho našeho vyprávění je třeba říct, že zvýšená teplota (a horečka) jsou přirozenou obranou těla proti infekci. Je to jeden z geniálních mechanismů našeho těla, jimiž se brání proti útoku virů, bakterií nebo parazitů.

Pokud je teplota zvýšená do 38 °C, hovoříme o tzv. subfebrilii a je to známka toho, že tělo jde do boje a snaží se situaci zvládnout samo a vyhrát. Pokud přijmeme a pochopíme tuto schopnost našeho organismu, už nikdy nebudeme stát se stříkačkou sirupu u postýlky, když bude mít dítě 37,2 °C. A ano, samozřejmě že jsou výjimečné situace, kde dítko zároveň také bolí hlava  nebo patří do skupiny dětí s neurologickým onemocněním jako např. epilepsie, kdy je třeba snižovat i teploty nižší než 38 °C. Ale tito rodiče přesně vědí, že do té skupiny patří, a vědí, co a kdy mají dělat. Pro zbytek platí: snižujeme teploty nad 38 °C.

Abych to ještě trochu zkomplikovala: nad 38 °C u kojenečků, batolat a předškolních dětí. U těch starších můžeme podráždit své nervy a vydržet klidně do 38,5 °C. Vždy se rozhodujte podle toho, jak dítko aktuálně vypadá a jak se cítí.

A JAK SNIŽOVAT?

Máme dvě možnosti: využít tzv. fyzikální chlazení nebo/a podat léky na snížení teploty.

Fyzikální chlazení: studený zábal, chladit třísla, vlažná sprcha, chladné mokré ponožky apod... Možností je spousta, babských rad ještě více. Je ale nejdůležitější si uvědomit dvě věci:

  1. Čím menší dítě, tím je jeho termoregulace labilnější, a proto u něj buďme s těmito metodami opatrní. Takže na představu kojence zabaleného ve studeném prostěradle až po krk prosím zapomeňte.
  2. Nikdy nesmím použít chlazení tohoto typu, pokud má dítě v horečce ledové ruce a nožky. V této situaci naopak potřebuje peřinu navíc. Velmi pravděpodobně se bude klepat zimnicí.

Nezapomínejte na obyčejný selský rozum a na to, co dělaly naše mámy. Pokud má dítko teplotu, dám ho do postele, pořádně vyvětrám. Pokud nemá studené packy, stačí lehká přikrývka a dám pořádně napít. A tím myslím pořádně, hojně – prostě ho pořádně zaliju. Podáváme tekutiny s pokojovou teplotu. Teploty mohou trvat i několik dnů a hydratace je s každým dalším dnem teplot důležitější. Teplotu nesrazíte, pokud bude dítě dehydratované. Kombinace léků proti teplotě a dehydratace může navíc vést k přetížení ledvin a jater. Naučte se pravidlo, že při nemoci je třeba navýšit příjem tekutin o 30 % nad normu dítěte. Každý drobek je jiný, někteří ve třech letech vypijí více než máma a s některými slavíte, když večer zvládnou dva malé hrníčky. Takže netrvejme na vzorcích a paušálně daných číslech, ale: 30 % více než je běžný příjem tekutin!

LÉKY PROTI TEPLOTĚ:

Firem, které vyrábí léky, je stále více a s tím i názvů jednotlivých preparátů, a dokonce i síly sirupů. Je dobré se naučit kouknout na účinnou látku léku, protože ty tam jsou doby, kdy se názvy léků podobaly názvu účinné látky. A i já kolikrát koukám, co nového to zas někdo vymyslel.

A věc druhá u léků proti teplotě je, že je dobré až nutné se naučit přepočítávat dávku léků na kilo hmotnosti dítěte. Některé sirupy jsou v letácích výrazně poddávkovány. Výrobce se tím sice chrání, ale my pak můžeme dávat a čekat a nic nebude dít a teplota neklesne. Takže oprašte trojčlenku a dávkování proberte se svým pediatrem.

SHRNUTÍ NA ZÁVĚR:

Pokud dítě začne teplotovat, zahajte kroky uvedené výše: do postele, vyvětrat, zalít jako vyprahlou zahrádku, podat léky proti teplotě a pokud se budete trápit více dnů a teploty nebudou odeznívat, pak šup za lékařem.

A CO MOHU JEŠTĚ UDĚLAT?

Teď přijdou do hry esenciální oleje. Podpořme pokles teploty, dezinfekci domácího prostředí, ve kterém se nacházíme a v neposlední řadě mysleme i na sebe – nechceme přeci taky onemocnět….

  • Snižování teploty

Typickými esenciálními oleji s chladivými účinky jsou: citrónová tráva (Lemongrass), levandule, grapefruit

  • Desinfekce prostředí

O desinfekci prostředí se nejlépe postarají tyto esenciální oleje: citrón, grep, tea tree, tymián nebo např. eukalyptus.

  • Prevence

K prevenci můžeme použít celou škálu esenciálních olejů, protože věřím, že k prevenci přispívá i psychická pohoda. Můžeme tedy využít: zklidňující levanduli nebo kadidlo. Borovici, smrk nebo jiné vůně lesa na podporu klidného dýchání. Nebo třeba pomeranč sladký jen tak pro radost a osvěžení.

Holistific esenciální olej pomeranč

Nejjednodušším způsobem použití esenciálních olejů je ultrazvukový difuzér, do kterého se nalije voda a přidá 4-6 kapek esenciálního oleje. Difuzér poté vytváří studenou mlhu s jemnými částečkami esenciálního oleje. Další velmi účinná možnost je naředit 3 kapky esenciálního oleje v nosném rostlinném oleji a touto směsí masírovat plosky nohou.

Zkrátka a dobře: teplota je jedním ze základních obranných mechanismů těla, které bojuje proti nemoci. Pomáhá vašemu dítěti překonat, co ho trápí, a pokud nedosahuje hodnot nad 38 °C, často se jí nemusíte nijak obávat. Stačí dodržet jednoduchá pravidla, řídit se selským rozumem… a v případě potřeby konzultovat pediatra.

Vždy mysleme na to, že v jednoduchosti je základ. Čerstvý vzduch, dostatek tekutin, přirozená síla rostlin ve formě esenciálních olejů a půl boje máme vyhráno.

Profile Image Radim Schneider

MUDr. Jana Gurná | Praktický lékař pro děti a dorost

Paní doktorka je zkušená pediatrička, která se od roku 2008 věnuje péči o zdraví nejmladších pacientů. Věří, že „prevence není o lécích, ale o přírodě,“ a tuto filozofii promítá i do své praxe. Vnímá zdraví jako harmonii těla a mysli, což ji přivedlo mimo jiné k využívání funkčních vůní a esenciálních olejů.

HOLISTIFIC

HOLISTIFIC